Rahim kanseri çoğunlukla rahmin iç kısmını kaplayan astarı oluşturan hücrelerde başlar.

Bu astara “endometrium” ya da uterus mukozası adı verilir bu nedenle rahim kanseri endometriyum kanseri olarak da adlandırılmaktadır.

Rahim kanseri genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülen bir kanser türüdür ve 50 yaş altında görülme oranı “nadir” sayılabilecek kadar azdır.

Erken dönemde teşhis edilebilen rahim kanseri için tedavi şansı oldukça yüksektir.

Rahim kanseri belirtileri arasında düzensiz kanamalar ve vajinadan kanlı, sulu akıntı gelmesi ilk sıralarda gelmektedir.

Rahim Kanseri Belirtileri
Rahim kanserinin başlıca belirtisi menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalardır. Bu kanamalar, hafif kanamalar, lekelenme veya ağır kanamalar olarak kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Bazı durumlarda vajinadan çok az kanlı ancak, sulu ve kokulu akıntı gelebilir.

Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama) görülebilir.

Henüz menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri arasında yaşanan kanamalar rahim kanserine işaret ediyor olabilir.

Kanama düzensizlikleri dışında, cinsel ilişki sonrası ağrılar, karın bölgesinde hissedilen ağrılar ve yine aynı bölgede yaşanan rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilir.

Kanserin ilerlediği durumlarda halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilir.

Tabii, menopoz öncesi veya sonrası yaşanan akıntı ve kanamaların tamamı rahim kanserinin belirtisi değildir. Ancak bu düzensiz kanamalara neyin sebep olduğunun belirlenebilmesi için doktora görünmeniz önerilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?
Aşağıdaki durumlardan bir veya bir kaçını yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir doktor muayenesine gitmelisiniz.

Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
7 günden uzun süren kanama
Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen kanamalar
Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

Rahim Kanseri Teşhisi
Doktor öncelikle vajinanın fiziksel muayenesini yapacaktır. Bu noktada kanserli hücreler nedeniyle büyüyen rahim fiziksel olarak hissedilebilir.

Teşhisin kesinleşebilmesi için aşağıdaki test ve yöntemler kullanılabilir.
Ultrason: Rahim ultrasonu rahim kanseri teşhisinde kullanılan ilk yöntemler arasındadır. Ses dalgaları kullanılarak taranan rahmin tam resmi görülebilir ve varsa tümör bu yöntemle belirlenebilir.

Örnekleme: Çok ince bir tüp aracılığıyla rahmin iç kısmından, rahim astarı adı verilen bölgeden örnek alınabilir. Bu uygulama sırasında anestezi kullanılmaz. Alınan örnekler laboratuvar ortamında incelenerek kanserli hücre bulunup bulunmadığı kontrol edilir.

Hysteroskopi: Doktor rahim boşluğunu, histeroskop (ince ve esnek bir teleskop) aracılığıyla muayene eder. Histeroskop hem rahim astarının gözle kontrolü hem de şüpheli görülen bölgelerden örnek alınmasında kullanılır. Bu muayene sırasında da anestezi kullanılmaz.
Rahim Kanserinin Kapsamı ve Yayıldığı Alanı Belirlemek İçin Yapılan Testler

Yukarıdaki kontroller sırasında rahim kanseri belirlenirse kanserin kapsamı ve yayılıp yayılmadığının belirlenebilmesi için CT taraması, MR, göğüs röntgeni, kan testi, anesteziyle yapılan rahim kontrolü, mesane ve rektum kontrolü yapılır.

Bu testler tümörün büyüklüğü, lokal lenf bezlerini etkileyip etkilemediği ve vücudun diğer bölgelerine yayılıp yayılmadığının net bir şekilde belirlenmesi için yapılmaktadır.

Bu testlerin sonucuna göre rahim kanserinin tedavisinde kullanılacak yöntem belirlenir.

Rahim Kanseri Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Cerrahi müdahale ile tümörün ve dolayısıyla rahmin alınması ana tedavi yöntemidir.

Bazı durumlarda kemoterapi ve radyoterapi kullanılabilir.

Rahim kanseri için seçilecek tedavi yöntemi kanserin hangi aşamada olduğuna göre değişebilir. Bu nedenle her rahim kanseri vakası için kullanılan tedavi yöntemi veya yöntemleri farklılık göstermektedir.

Rahim kanseri genellikle erken dönemde teşhis edilmektedir ve erken teşhis edilen rahim kanserinde hastanın tamamen tedavi edilebilmesi ve kanserden kurtulması yüksek olasılıktır.

Ancak kanser çok ilerlemiş ve vücudun diğer bölgelerine yayılmış ise ameliyat, radyasyon ve ilaç tedavisi seçenekleri bir yana bırakılarak kanserin neden olduğu belirtilerin hafifletilmesi hedeflenebilir.

Rahim Kanseri Riskini Artıran Durumlar
Rahim kanserinin kesin nedeni, diğer pek çok kanser türünde olduğu gibi bilinmemektedir. Ancak bazı özel koşulların rahim kanseri riskini arttırdığını söyleyebiliriz. Örneğin yüksek östrojen seviyesinin rahim kanserinde önemli bir rol oynadığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Aşağıdaki durumlar rahim kanseri riskini yükselten nedenler arasında sayılmaktadır.

Diyabet
Progesteron kullanmadan Östrojen replasman tedavisi
Endometrial polipler
Kısırlık
Düzensiz (seyrek) adet görme
Göğüs kanseri tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
Hiç hamile kalmamış olmak
Obezite
Polikistik over sendromu
(12 yaşından önce) erken yaşta adet kanamasının başlaması
50 yaşından sonra menopoz başlangıcı
Kolon veya meme kanseri
Safra kesesi hastalıkları
Yüksek kan basıncı

Rahim Kanserinden Korunmak Mümkün mü?
Rahim kanserinden korunmak için bilinen ve uzmanlar tarafından kabul görmüş belirli bir yöntem bulunmamaktadır.
Ailenizde rahim kanseri vakası varsa veya yukarıda listelenen kanser riskini artıran durumlardan birini veya bir kaçını yaşıyorsanız düzenli olarak rahim kanseri teşhisi için gereken testleri yaptırmak en etkili korunma yolu olacaktır.<< Anasayfa'ya Dön

Etiketler : , , , ,